Hydroterapia i jej właściwości zdrowotne
Hydroterapia coraz częściej pojawia się w ofercie zabiegów fizykoterapeutycznych. Dzięki właściwościom leczniczym wody, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, wykorzystuje się ją w medycynie i kosmetyce. Jak wpływa hydroterapia na nasze ciało, jakie są jej rodzaje i dla kogo głównie jest przeznaczona?
Hydroterapia, zwana również wodolecznictwem jest zabiegiem z grupy fizykoterapii, wykorzystywanej w celu leczenia i funkcji relaksacyjnych. Woda w celach leczniczych jest wykorzystywana od zamierzchłych czasów — gorące źródła, rzymskie łaźnie, czy sauny. Z hydroterapią coraz częściej możemy się spotkać w miejscach, takich jak parki wodne — oferujące masaże podwodne tzw. hydromasaże. Wodolecznictwo jest używane wśród ludzi, skarżących się na przeróżne dolegliwości, od tych fizycznych np. bóle mięśni i stawów, po te psychiczne, takie jak nerwica, lęki czy permanentny stres.
Jakie są rodzaje hydroterapii?
Kąpiele mineralne – zażywamy je, aby wspomóc przemianę materii, leczenie otyłości, cukrzycy, kamicy nerkowej.
Kąpiele perełkowe – działają przeciwbólowo, poprawiają krążenie krwi i wspomagają przemianę materii.
Kąpiele tlenowe – wspomagają walkę z objawami nerwicy i wspomagają powrót organizmu do zdrowia po przebytych infekcjach.
Kąpiele aromatyczne – kąpiel z użyciem olejków eterycznych, ma głównie działanie relaksacyjne, wspomagają układ krwionośny i łagodzi bóle mięśniowe.
Polewania – polewanie skóry (najczęściej ud) zimną wodą, w celu zahartowania organizmu i poprawienia krążenia krwi. Szczególnie pomagają osobom cierpiącym na żylaki.
Natryski – woda pod dużym ciśnieniem, o zmiennej temperaturze, kierowana jest na ciało pacjenta. Natryski hartują organizm, usprawniają krwiobieg i wspierają przemianę materii. Natryski możemy wywołać w domu, po prostu zażywając tzw. zimnego prysznica.
Masaż podwodny (hydromasaż) – Siedząc w wannie, woda o wysokim ciśnieniu jest uwalniana z dyszy i uderza w mięśnie, powodując ich rozluźnienie. Pobudza i poprawia samopoczucie, niwelując przy tym stany depresyjne, pomaga przy schorzeniach układu krążenia, wspiera pracę przemiany materii, jak i dobrze oddziałuje na skórę, która po czasie staje się bardziej jędrna i elastyczna. Niektóre parki wodne w swoich basenach oferują hydromasaże.
Kto powinien zażywać hydroterapii?
- Osoby ze schorzeniami dróg układu oddechowego, układu krążenia i układu nerwowego.
- Osoby z nadwagą, bądź otyłe.
- Osoby skarżące się na spięcie mięśni i problemy ze stawami.
- Osoby cierpiące na bezsenność, zmagające się ze stresem i przygniecione natłokiem codziennych prac.
Kto nie powinien korzystać z hydroterapii?
Niestety hydroterapia nie może być praktykowana przez każdą osobę, do przeciwwskazań należą:
- Osoby chorujące na niewydolność i chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego.
- Osoby z nadciśnieniem tętniczym.
- Osoby z zaburzeniami czucia.
- Kobiety w pierwszym i trzecim trymestru ciąży.
- Osoby z niestabilnością kręgosłupa.