Jak często należy wykonywać masaż?

Jak często należy wykonywać masaż?

Jest to pytanie, które często zadają sobie osoby chcące regularne wybierać się na masaż. Nie ma jednoznacznej reguły, która pozwoliłaby odpowiedzieć na to pytanie. Jest kilka czynników osobistych, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład czas, finanse, poziom stresu, jaki dana osoba może skumulować z powodu pracy, obowiązków, sportu itp.

W zależności od tych czynników i potrzeb każdej osoby, polecam przynajmniej jeden masaż w miesiącu. W ten sposób można uwolnić napięcia, które gromadzą się w ciągu dnia i nie pozwolić, aby te napięcia osadziły się w ciele. W rzeczywistości mięśnie, kumulując tak duże napięcie, stają się coraz słabsze.  Może to prowadzić do różnych problemów z poruszaniem się. Może dojść nawet do utraty elastyczności, a czasem do ucisku w miejscach, gdzie znajdują się rozgałęzienia nerwów, np. w okolicy szyi czy lędźwi.

Może to powodować duży ból, a nawet prowadzić do rwy kulszowej lub bólu szyjnego. Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa szyjnego mogą doświadczać zawrotów głowy. Generalnie odczuwa się pewnego rodzaju ciężkość, jakby nosiło się ciężki plecak.

W przypadku masaży sportowych zalecane jest wykonywanie 1 masażu co najmniej co 2 tygodnie, jeśli to możliwe co tydzień. Stres, na który narażony jest organizm podczas treningu, może być bardzo duży. Masaż sportowy jest również bardzo korzystny, ponieważ łagodzi napięcie mięśni, zapobiega ewentualnym urazom, likwiduje zrosty, pomaga w fazie regeneracji i zwiększa wydolność fizyczną.

Profesjonalny masaż może być skutecznym środkiem do wyleczenia każdej choroby. Jest to również metoda zapobiegania niektórym dolegliwościom. Masaż jest przeciwwskazany w przypadku ostrych przeziębień, gorączki, intensywnych stanów zapalnych, krwotoków, chorób skóry. Tutaj przeczytasz o wszystkich wskazaniach i przeciwskazaniach do masażu: https://dolegliwosci.pl/masaz-klasyczny-wskazania-i-przeciwwskazania

Czas trwania masażu

Czas trwania zależy w dużej mierze od obszaru, który ma być masowany i potrzeb organizmu. Na masaż całego ciała polecam wybrać co najmniej godzinę lub 90 minut. Jeśli masaż dotyczy tkanki głębokiej, to zależy to od obszaru, jeśli są to ramiona i szyja, to 30 minut jest wystarczające. W przypadku pleców, jeśli jest to pierwszy masaż lub masz duże napięcie, 45 minut lub 1 godzina jest najlepszym czasem. Na ogół niestety czeka się aż ciało nagromadzi za dużo napięcia i wtedy potrzeba czasu na uwolnienie tego całego napięcia, które czasem gromadzi się latami.