Jak uniknąć rozstępów skóry w ciąży? 5 sprawdzonych metod

Jak uniknąć rozstępów skóry w ciąży? 5 sprawdzonych metod

Rozstępy to jeden z jeden z niepożądanych skutków ciąży. So to czerwone podłużne zmiany na skórze, przypominające blizny, które powstają na skutek pękania włókien kolagenowych oraz elastylowych. U ciężarnych pojawiają się najczęściej na brzuchu, piersiach i udach w okresie najszybszego przybierania na wadze, a więc między 20 a 30 tygodniem ciąży. Winę za ich powstawanie ponoszą zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie przyszłej mamy oraz bardzo szybkiego rozciąganie się skóry. Znacznie częściej występują u kobiet zbyt szybko przybierających na wadze oraz u tych, u których występują uwarunkowania genetyczne. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć szansę na pojawienie się rozstępów w ciąży. Oto one!

1. Zbilansowana dieta

Kondycja naszej skóry w dużej mierze zależy od tego, co znajduje się na naszym talerzu. By zadbać o jej elastyczność i odpowiednie nawilżenie powinnyśmy stosować odpowiednią, zbilansowaną dietę. Zadbaj o odpowiednią ilość węglowodanów złożonych (kasze, razowe pieczywo,), białka, warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczy. Pamiętaj także, by zadbać także o odpowiednią zawartość witaminy E oraz cynku. Niezmiernie ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Kobieta w ciąży powinna spożywać około 2,5 litra płynów na dobę, z czego większość powinna stanowić woda mineralna.

Ponadto – kontroluj wagę i staraj się tyć w tempie, uważanym za zdrowy w czasie ciąży. Zbyt szybkie tycie jest bowiem sprzymierzeńcem powstawania rozstępów.

2. Ruch

Korzystna dla kondycji naszej skóry jest także aktywność fizyczna. Kobietom w ciąży zaleca się zwłaszcza spacery, pływanie, jogę. Ruch sprzyja dotlenieniu oraz odżywieniu tkanek skóry, zwiększa jej jędrność i elastyczność, ułatwia także przepływ limfy i odprowadzanie toksyn z organizmu. Ponadto pomaga w zachowaniu odpowiedniego przyrostu wagi.

3. Odpowiednie kosmetyki

Chcąc zapobiec powstawaniu rozstępów, codziennie nawilżaj i natłuszczaj skórę brzucha, piersi, boki ciała oraz pośladki i uda. W tym celu warto sięgnąć po odpowiednie kremy i olejki. Składniki, wzmacniające elastyczność skóry to m.in. olej ze słodkich migdałów, masło shea, aloes, witamina E, kwas hialuronowy. Wybierając odpowiedni kosmetyk, pamiętaj, by w miarę możliwości sięgać po naturalne kosmetyki oraz unikać substancji szkodliwych dla kobiet w ciąży – m.in. retinoidy, parabeny, formaldehydy, kofeina.

Wcierając kosmetyk, warto wykonać także masaż skóry, pamiętając o tym, by samego brzucha nie masować zbyt intensywnie.

4. Szczotkowanie ciała

Ostatnio popularne stało się szczotkowanie ciała, które polega na masażu skóry całego ciała za pomoc specjalnej szczotki. Zabieg ten odżywia, uelastycznia skórę oraz przyspiesza wymianę komórek skóry na nowe. Sprawdzi się także w zapobieganiu rozstępów. Warto wykonywać go kąpieli, bezpośrednio przed nałożeniem na skórę kremu lub oliwki. Będąc w ciąży wybierajmy jednak miękkie włosie szczotki, szczególnie w przypadku masażu brzucha.

5. Naprzemienne prysznice

Świetną metodą, pomocną przy zapobieganiu rozstępom są także naprzemienne prysznice, który polega na naprzemiennym natrysku ciała zimną oraz ciepłą wodą. Warto skierować słuchawkę prysznica w ten sposób, by wykonać nią masaż skóry brzucha, ud i pośladków. Zabieg ten zwiększa ukrwienie skóry, a tym samym jej zaopatrzenie w składniki odżywcze. Stosowany 2-3 razy w tygodniu poprawia elastyczność, i wygląd skóry.