Eteryczne olejki z cytrusów – jakie mają działanie i który z nich wybrać?

Eteryczne olejki z cytrusów – jakie mają działanie i który z nich wybrać?

Olejki eteryczne to potężne naturalne substancje, które mają zarówno wielki potencjał kosmetyczny, jak i medyczny, pozwalając pozbyć się licznych infekcji i stanów zapalnych. Wiele z nich posiada bardzo silny pozytywny wpływ na stan emocjonalny i mentalny poprzez stymulację układu limbicznego, czyli struktur kory mózgowej. Jednymi z popularniejszych olejków o dość wszechstronnym zastosowaniu są te pozyskiwane z cytrusów, jednak który z nich jest najlepszy?

Olejki z cytrusów – charakterystyka i cechy wspólne

Olejki z cytrusów pozyskiwane są metodą tłoczenia na zimno z ich skórek. Posiadają one zbliżone właściwości i skład, a także wiele wspólnych cech.

Są one olejkami bardzo wrażliwymi na działanie czynników zewnętrznych, w tym szybko się one utleniają, co pozbawia je cennych właściwości. Powinno się więc kupować takie olejki z cytrusów, które zostały wyprodukowane maksymalnie 6 miesięcy przed ich zakupem. Olejki, które mają więcej niż 6 miesięcy, będą nadal ładnie pachnieć i można używać ich w kominku lub w dyfuzorze, ale będą one w dużej części pozbawione swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych i immunostymulujących, dla których są często kupowane.

Olejki te mają właściwości fotouczulające, a więc należy unikać ich aplikacji przed ekspozycją skóry na światło słoneczne. Przez kilka godzin po ich zastosowaniu na skórę lepiej więc nie wychodzić na zewnątrz.

Olejki eteryczne z cytrusów dobrze komponują się z każdym innym olejkiem, gdyż charakteryzują się one sporą zawartością limonenu. Ich cytrusowy zapach pasować będzie zarówno do olejków kwiatowych, jak i tych o zapachu silnie korzennym i ziemistym, a także żywicznym.

Olejki te są też mocno drażniące dla delikatnej skóry twarzy i nie powinny być na nią stosowane, a jeżeli już, to powinno się je bardzo mocno rozcieńczyć – ich stężenie powinno wynosić mniej niż 1%. Regulują one wydzielanie sebum i pozwalają skutecznie pozbyć się łojotoku, zamykając rozszerzone pory.

Olejki cytrusowe bardzo pozytywnie wpływają na nastrój, odświeżają umysł i eliminują zmęczenie mentalne. Są doskonałe na migreny, stany depresyjne i bezsenność.

Jakie są właściwości olejków z cytrusów i który z nich wybrać?

Olejki z cytrusów wydają się być do siebie bardzo podobne, ale ich właściwości się różnią. Chociaż wszystkie regulują nastrój i mają działanie głęboko uspokajające i antydepresyjne, najskuteczniejszym z nich jest tutaj olejek bergamotowy. Posiada on jednocześnie najsilniejsze właściwości fotouczulające pośród wszystkich olejków cytrusowych.

Jeżeli chodzi o zastosowania typowo kosmetyczne, to bardzo często jest tu używany olejek grejpfrutowy, który jest jednym z najlepszych olejków na cellulit. Regularne masaże z jego dodatkiem upiększą skórę i pomogą wyeliminować ten bardzo wstydliwy defekt, przez który wiele osób wręcz wycofuje się z życia społecznego.

Olejek z gorzkiej pomarańczy stosowany jest za to w formie masażu w celu detoksu wątroby. Przenika on przez skórę, mocno pobudzając wydzielanie żółci. Szczególnie zaleca się jego stosowanie równolegle z dietami odtruwającymi wątrobę.

Zwykły olejek cytrynowy, który jest najczęściej kupowanym olejkiem z cytrusów, działa za to bardzo silnie immunostymulująco, a także przynosi ulgę drogom oddechowym, ułatwiając oddychanie. Dodatkowo jest on tani i posiada silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dlatego też często wykorzystywany jest do sprzątania poprzez dodanie go do chemii gospodarczej. W sklepach jest wiele płynów czyszczących i innych preparatów zawierających naturalny olejek cytrynowy, który bardzo silnie dezynfekuje rozmaite powierzchnie.

Olejek pomarańczowy z kolei, który jest drugim najpopularniejszym olejkiem cytrusowym po tym pozyskiwanym z cytryny, używany jest przede wszystkim w celu poprawienia nastroju i wedle wielu osób ma on najprzyjemniejszy zapach pośród tej piątki. Jest on też najsilniej rozgrzewający i trzeba być przy nim szczególnie ostrożnym przy aplikacji na skórę, gdyż może ją poparzyć. Najlepiej nie dodawać go więc do kosmetyków i masaży, a używać jedynie w kominku, dyfuzorze, ewentualnie do inhalacji, gdyż świetnie sprawdza się on też przy migrenach.

Zarówno olejek cytrynowy, olejek grejpfrutowy, olejek bergamotowy, jak i olejek z gorzkiej pomarańczy są naturalnymi produktami, które warto posiadać pod ręką. Są one jednymi z ulubionych składników stosowanych przez pasjonatów przygotowywania domowych kosmetyków. Są one też dość wszechstronne, a ich zapachy komponują się idealnie z każdym innym olejkiem eterycznym. Są one również doskonały składnikiem domowych perfum, wód toaletowych itp. Najbardziej uniwersalny z nich jest olejek cytrynowy, jednak przy specjalnych potrzebach najlepiej sięgnąć po któryś z pozostałych.

1 thoughts on “Eteryczne olejki z cytrusów – jakie mają działanie i który z nich wybrać?

Comments are closed.