5 olejków eterycznych chętnie używanych przez osoby aktywne fizycznie

5 olejków eterycznych chętnie używanych przez osoby aktywne fizycznie

Olejki eteryczne są pozyskiwanymi z roślin substancjami, których używa się między innymi do regulacji stanu emocjonalnego i mentalnego, a także do zwalczania rozmaitych infekcji. Posiadają one jednak także właściwości sprawiające, że chętnie sięgają po nie osoby aktywne fizycznie, w tym sportowcy, czy po prostu osoby hobbystycznie uprawiające różne aktywności.

1. Olejek bazyliowy

Bazylia to zioło, które używane powszechnie jest między innymi w medycynie indyjskiej od czasów starożytnych. Jej olejek ma bardzo przyjemny i słodki zapach, który może delikatnie przypominać miętę. Poza tym, że działa ona doskonale na umysł, rozjaśniając go i czyniąc myślenie bardziej logicznym, działa ona także przeciwbólowo i rozluźniająco na mięśnie.

Po treningu warto więc wcierać olejek bazyliowy rozcieńczony olejem bazowym. Stężenie olejku bazyliowego powinno wynosić nie więcej niż 2%, gdyż jest to olejek dość mocny i w większym stężeniu mógłby podrażnić skórę. Olejem bazowym może być dowolny zimno tłoczony olej. Taki masaż uśmierzy ból, rozluźni napięte mięśnie, a także będzie pomocny przy rozmaitych urazach. Skutecznie łagodzi też zakwasy.

2. Olejek rozmarynowy

Olejek ten posiada świeży zapach, który od razu wiele osób identyfikuje jako „ziołowy”. Jednocześnie jest on balsamiczny, posiadając też wyczuwalną kamforową nutę. Jest on doskonały na skórę, będąc doskonałym składnikiem domowych kosmetyków i wielu naturalnych produktów do pielęgnacji urody.

Jednocześnie rozmaryn doskonale działa na bolące mięśnie, a także poprawia krążenie. Jest też doskonały na bolące stawy, używany jest w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu, działając silnie przeciwzapalnie. Dodatkowo wzmacnia on stawy, szybko likwidując też bóle neuralgiczne.

Olejkiem rozmarynowym wykonuje się masaż, dodając kilka jego kropli do łyżki jakiegokolwiek naturalnego oleju bazowego. Takie działanie przynosi często bardzo szybką, wręcz natychmiastową ulgę po treningu i przy łagodniejszych dolegliwościach, natomiast w przypadku urazów i stanów zapalnych stawów, mięśni i ścięgien, trzeba taki masaż wykonywać przez pewien czas regularnie, by dolegliwości znikły.

3. Olejek lawendowy

Zapach lawendy kojarzy chyba każdy i bardzo wiele osób wie, jak skuteczny jest olejek lawendowy w przypadku bezsenności i nerwicy, a także depresji. Działa on też silnie przeciwko wszelkiego rodzaju mikrobom. Nie każdy wie jednak, że jest on doskonałym środkiem przeciwbólowym, eliminując też skurcze mięśni. Po intensywnej aktywności dobrze jest zażyć gorącej kąpieli z tym olejkiem.

Olejek lawendowy jest jednym z niewielu olejków eterycznych, które są łagodne i które można aplikować na skórę bez rozcieńczania. Ponieważ jednak olejki eteryczne nie są tłuste wbrew nazwie, to do masażu bolących mięśni dodaje się go do oleju bazowego, jednak nie trzeba być tu ostrożnym ze stężeniem, tak jak w przypadku zdecydowanej większości olejków i w zasadzie nie ma tu ograniczeń.

4. Olejek goździkowy

Olejek ten kojarzony jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, a także szerokiego zastosowania w stomatologii. Posiada on silny korzenny zapach.

Przez osoby aktywne fizycznie jest ceniony ze względu na działanie przeciwbólowe. Dodatkowo zwiększa on ukrwienie, a także potrafi dość skutecznie pomóc w przypadku reumatyzmu i artretyzmu, a także przy sztywności stawów. Doskonale sprawdzi się też przy uśmierzaniu bólu stawów po urazach.

Olejek goździkowy jest agresywny dla skóry i należy stosować go w rozcieńczeniu w oleju bazowym, najlepiej w ilości 3 kropli na łyżkę oleju. Jest on palący, nie należy go używać w pobliżu oczu i błon śluzowych, a także w okolicy genitaliów.

5. Olejek sosnowy

Sosna to dla Polaków bardzo swojskie drzewo, a jej igły są cennym surowcem służącym do przygotowywania wszelakich receptur związanych z leczeniem dróg oddechowych, w tym astmy, stanów zapalnych migdałów, oskrzeli, i zatok.

Olejek sosnowy bardzo skuteczny jest w przypadku urazów, które powstały w wyniku nadwyrężenia lub naciągnięcia mięśni. Doskonale likwiduje też bóle po intensywnym treningu i zakwasy.

Substancja ta niestety nie może być stosowana przez osoby z bardzo wrażliwą skórą, gdyż nawet w stanie rozcieńczonym może wywołać ona podrażnienie, podobnie jak wiele innych olejków z drzew iglastych, które nie są dla każdego. Dodatkowo część osób ma alergię na drzewa iglaste, dlatego powinno się upewnić przed użyciem olejku sosnowego, że nie jest się w tej grupie.

Powyższe olejki stanowią doskonałe uzupełnienie podręcznej domowej apteczki, pomagając wyeliminować zmęczenie. Jednocześnie każdy z nich działa też doskonale na nastrój, eliminując napięcie nerwowe, wyciszając i głęboko relaksując. Ponieważ są też wysoce korzystne dla skóry, osoby uprawiające sporty i inne aktywności powinny regularnie robić sobie domowe SPA z ich użyciem, wykonując nimi masaże i dodając do kąpieli, co będzie szczególnie korzystne bezpośrednio po treningu lub intensywnym wysiłku.

1 thought on “5 olejków eterycznych chętnie używanych przez osoby aktywne fizycznie

  1. Olejek lawendowy to mój ulubiony. Pięknie pachnie i jest stosunkowo łatwy do znalezienia

Comments are closed.